spadomowe.pl

Blog tematyczny o urodzie, modzie oraz o pielęgnacji ciała.

Włosy

Co na wypadające włosy? Ampułki do wcierania i składniki odżywcze z diety

Co na wypadające włosy? Ampułki do wcierania i składniki odżywcze z diety

Czasem włosy zaczynają nadmiernie wypadać mimo właściwej pielęgnacji. Przyczyn nasilonej utraty włosów jest wiele – od predyspozycji genetycznych, przez wysoki poziom androgenów, po niedobory składników odżywczych w diecie. Dlatego przy wypadających włosach, należy przede wszystkim spróbować ustalić przyczynę, a następnie wdrożyć sposoby niwelujące problem. Czasem należy sięgnąć po suplementy i dermatologiczne wcierki, a czasem wystarczy wzbogacić dietę o niezbędne składniki odżywcze.

Zgłoś się do dermatologa lub trychologa

Jeśli cierpisz na nadmierne wypadanie włosów, zgłoś się do dermatologa lub specjalisty od włosów – trychologa, który nie musi być lekarzem, ale powinien ukończyć studia kosmetologiczne. Fachowiec zbada skórę głosy i pomoże ustalić przyczynę łysienia. Na podstawie wyników badań krwi, na przykład poziomu ferrytyny, może przepisać leczenie farmakologiczne lub wskazać zabiegi, które pomogą powstrzymać przyspieszony proces utraty włosów.

Wielu specjalistów zaleca również domowe kuracje stanowiące uzupełnienie terapii trychologicznych. Większość produktów możesz kupić bez recepty – od szamponów na wypadanie włosów po specjalne ampułki do wcierania w skórę głowy.

Kuracje lecznicze na wypadanie włosów

Za najskuteczniejsze preparaty hamujące wypadanie włosów uważa się minoksydyl i aminexil. Produkty mogą mieć formę ampułek, wcierek czy też sprayów, które aplikuje się bezpośrednio na skórę głowy. Taka terapia powinna trwać przynajmniej 4-6 tygodnie, a czasem znacznie dłużej, by jej działanie było długofalowe. Czasem należy ją powtarzać w seriach co kilka tygodni lub miesięcy. Produkty silnie odżywiają mieszek włosowy i zapobiegają zwłóknianiu się kolagenu. Przeczytaj więcej, co na wypadające włosy – terapia doustna, wcierki i zabiegi.

Jakich składników może brakować w diecie przy nadmiernym wypadaniu włosów?

W leczeniu łysienia bardzo ważna jest dieta, ponieważ nadmierne wypadanie włosów często bywa niedoborem składników mineralnych i witamin. Przede wszystkim warto więc uzupełnić codzienny jadłospis w wymienione niżej mikro- i makroelementy. Jeśli to nie pomoże, można rozważyć suplementowanie tzw. tabletkami na włosy i paznokcie. Czego może brakować w diecie?

  • Biotyna – to najczęściej stosowany składnik suplementów na piękne włosy i paznokcie. Biotyna to inaczej witamina B7, która wzmacnia strukturę pasm i ogranicza wydzielanie łoju, które bywa współprzyczyną nasilonej utraty włosów.
  • Krzem i siarka – elementy tworzące składniki włosów. Przyspieszają porost i zapobiegają wypadaniu.
  • Żelazo – przed rozpoczęciem suplementowania tego składnika koniecznie wykonaj badania krwi zlecone przez lekarza, ponieważ niedobór, jak i nadmiar mogą być groźne dla zdrowia.
  • Cynk i selen – cynk to kolejny pierwiastek potrzebny do tworzenia keratyny i wzrostu włosa. Selen natomiast jest niezwykle ważny dla funkcjonowania tarczycy.
  • Witaminy A i D – jeśli ich brakuje w diecie, również może rozpocząć się nadprogramowa utrata włosów, a także ich kruszenie się i łamliwość.

Panuje opinia, że suplementy przynoszą zauważalne rezultaty dopiero po 3 miesiącach stosowania. Jeśli przyczyną wypadania włosów jest na przykład niedobór biotyny, to efekt może być widoczny już po miesiącu systematycznego suplementowania tego składnika.

Udostępnij